Veebipõhine õpe

Veebipõhiselt! Põhjalik Tugiisiku koolitus koos esmaabi andja väljaõppega


  • Veebipõhine õpe
  • Päevane õpe
  • 16.09.2025 - 12.01.2026
  • Koolituse kogumaht akadeemilistes tundides on 276 tundi, millest 256 tundi on auditoorset tööd (sh 80 tundi juhendatud praktikat töökeskkonnas ja 16 tundi esmaabi väljaõpet) ja 20 tundi iseseisvat tööd.
  • Koolitus toimub veebiteel, va esmaabi koolituspäevad ja ergonoomika alased koolituspäevad, mis toimuvad Pärnu mnt 162, Tallinnas (Tallinna Ehituskoolis).
  • Eesti keel
Koolitajad:
Sirli Peterson, Jaana Palusaar, Kaido Voogla, Kaili Ploom-Zilmer, Kaie Nurmsalu, Laura Ombler, Katrin Nugis, Talvi Karbe, Signe Kriisa

KOOLITUSE EESMÄRK on valmistada ette tugiisikuid, kelle ülesandeks on pakkuda sihipärast tuge ja juhendamist inimestele, kes seisavad silmitsi erinevate sotsiaalsete, tervislike või eluliste väljakutsetega. Koolituse läbinud osalejad omandavad teadmised ja praktilised oskused, et aidata kaasa abivajajate igapäevasele toimetulekule, edendades nende iseseisvust ning sotsiaalsete oskuste arengut.

Koolitusele on teretulnud kõik, kes tunnevad huvi tugiisiku töö vastu ning soovivad edaspidi toetada erivajadustega lapsi, toimetulekuraskustes täiskasvanuid või peresid, samuti inimesi, kes on kogenud väärkohtlemist või võitlevad sõltuvusprobleemidega.

Veebipõhised loengud toimuvad veebikeskkonna Zoom vahendusel. Auditoorselt toimuvad vaid esmaabi loengud  ja Hooldusabivahendite loeng (kokku 3 korda).

Kõik, mida osalejad koolitusel õpivad on vastavuses „Sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna spetsialisti“, tase 4 kutsestandardi kompetentsidele ja kompetentsipõhistele tegevusnäitajatele.  Seega koolituse läbimise järel on võimalik sul minna taotlema sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna spetsialisti kutset tugiisiku spetsialiseerumisele. 

Kutsetunnistused annab välja Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsioon. Lisateavet kutse taotlemise protsessi kohta leiate nende ametlikult veebilehelt www.eswa.ee.

  • Koolitusel on dünaamiline ajakava, mis on loodud spetsiaalselt selleks, et mahtuda sinu aktiivsesse ellu, andes sulle aega nii õppimiseks kui ka isiklikeks kohustusteks.
  • Lisaks sellele, et meie koolitusprogramm on hoolikalt disainitud, et pakkuda sulle parimat võimalikku õpikogemust, viivad seda läbi oma valdkonna tunnustatud asjatundjad, omades sügavat teadmistepagasit ja praktilist kogemust oma valdkonnas.
  • Õppepraktika toimub praktikaasutuses kohapeal. Sa ei ole üksi oma praktikakoha leidmisel – ole julge ja anna meile teada, kui vajad abi, meie koolitusmeeskond on siin, et toetada sind igal sammul.
  • Koolituse tasu katab järgmist: alates professionaalsest juhendamisest ja esmaabi väljaõppest kuni õppematerjalideni ja mõnusateni kohvipausideni klassikoolituste ajal (esmaabi andja koolituspäevad).
  • Pärast koolituse edukat lõpetamist oled sa mitte ainult saanud uusi ja vajalikke teadmisi ja oskusi, vaid saad ka elektroonselt tunnistuse, mis tõendab õpiväljundite saavutamist.

SIHTGRUPP:

koolitus on mõeldud täisealistele, vähemalt keskharidusega inimestele (valdavad eesti keelt), kes soovivad alustada või arendada oma tööd tugiisikuna sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonnas.

Koolituse kogumaht akadeemilistes tundides on 276 tundi, millest 256 tundi on auditoorset tööd (sh 80 tundi juhendatud praktikat töökeskkonnas ja 16 tundi esmaabi väljaõpet) ja 20 tundi iseseisvat tööd.

Täpsem koolituse informatsioon on õppekavas ja ajakavas.

 

NB! Täiskasvanute Koolituskeskus on Eesti Töötukassa koolituskaardi koostööpartner.

Koolitusel käsitleme järgmisi teemasid:

I Tugiisiku kutset läbiv kompetents ja tugiisiku töö olemus ning sisu

1.1 Põhjalikud teadmised asjakohastest õigusnormidest.
1.2 Erialase töö tehnilised oskused, sh digilahenduste sihipärane rakendamine.
1.3 Väärtussüsteemide analüüs ja nende vaheliste seoste loomine.
1.4 Õppimisvõime arendamine ja selle toetamine kogu inimese elukaare vältel.
1.5 Võrgustike loomise ja haldamise põhimõtete mõistmine

II Kliendi sotsiaalsete oskuste arendamine

2.1 Kliendi nõustamine suhete alustamisel ja nende jätkusuutlikus säilitamises. Alternatiivsete suhtlusviiside tundmine.
2.2 Kliendi abistamine sobilike käitumismustrite omandamisel ning väärtuste, iseregulatsiooni ja empaatia arendamisel.
2.3 Agressiivse kliendi käitumise põhjuste analüüs.
2.4 Kliendi asjatundlik juhendamine emotsioonide väljendamisel ja keerukate olukordadega toimetulekul.
2.5 Konfliktide vältimine ja lahendamine ning kliendi abistamine konfliktolukordades toime tulemisel.
2.6 Kliendi teavitamine tema põhilistest õigustest ja eneseesinduse oskuste edendamine.

III Kliendi tegevusvõime arendamine, säilitamine ja toetamine

3.1 Kliendi võimete hindamine ning tegevuste planeerimine, teostamine ja nende ülevaatamine.
3.2 Kliendi abistamine eelarve planeerimisel.
3.3 Kliendi nõustamine omandatud oskuste rakendamiseks ja nende kasutamise edendamine.
3.4 Terapeutilised ning arendavad meetodid kliendiga töötamisel.
3.5 Kliendi juhendamine avalike ja kogukondlike teenuste efektiivsel kasutamisel.

IV Kliendi tervisekäitumine

4.1 Erinevate arenguaspektide eripärad puuetega inimestel.
4.2 Tervise jälgimise tähtsus.
4.3 Alusteadmised erivajadustega kliendi hooldamisest ja põetamisest. Abivahenditega tutvumine.
4.4 Kliendi juhendamine seksuaalkäitumise oskuste arendamisel, võttes arvesse tema vanust ja arengulist seisundit.
4.5 Kliendi haavatavuse märkamine ja stigmatiseerimise riskid.
4.6 Esmaabioskuste rakendamine

V Spetsialiseerumine tugiisiku töös

5.1 Töö abivajadusega (tervisest tuleneva erivajadusega)
5.2 Töö toimetulekuraskustes isikuga
5.3 Töö rahvusvahelise kaitse saajaga
5.4 Töö väärkoheldud isikuga
5.5 Töö toimetulekuraskustes perega
5.6 Töö sõltuvushäirega isikuga

VI Juhendatud praktika: Praktika töökohal võib toimuda nii eraettevõtetes kui ka kohaliku omavalitsuse asutustes.

Sirli Peterson

Sirli Peterson

Sirli Peterson on omandanud bakalaureusekraadi sotsiaaltöös ning magistrikraadi sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika erialal Tartu Ülikoolis (2004). Aastatel 2002–2013 töötas ta Tartu Linnavalitsuse sotsiaalabi osakonnas, sealhulgas aastatel 2006–2013 lastekaitseteenistuse juhatajana.

Seejärel juhtis ta aastatel 2013–2018 SA Tartu Perekodu Käopesa tööd ning jätkas Sotsiaalkindlustusametis kohalike omavalitsuste nõustamisüksuse projektijuhina. Hiljem töötas ta Valgamaa Kutseõppekeskuses tervise ja heaolu valdkonna õpetajana ning on pikalt tegutsenud koolitajana.

Sirli on täiendanud end Tartu Ülikooli õpetajate mentorlusprogrammis ning koolitanud tugiisikuid alates 2012. aastast. Ta on teinud kaastööd poliitikauuringute keskusele Praxis ja konsultatsioonifirmale Civitta.

Sirli peab oluliseks pidevat enesetäiendamist ja enesehoidu, et olla tasakaalukas ja toetav teekaaslane inimestele, keda ta oma töös toetab.

Jaana Palusaar

Jaana Palusaar (RN MA) omab rakenduslikku kõrgharidust õenduses; õde-spetsialist intensiivravi alal; erakorralise meditsiini (EM) kogemus alates 2000a, Tallinna Kiirabi EM õde-brigaadijuht. Tervishoiutöötaja registri number: N06609.

Kaido Voogla

Kaido Voogla- Kaido töötab aastast 1998 Tallinna Kiirabis, olles 2009. aastast vahetuse välijuht. Alates 2010. aastast õpetab ta Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis hooldustöötajaid, tegevusjuhendajaid ja koduhooldustöötajaid. Tal on üle 25 aasta pikkune kogemus Tallinna Kiirabis, millest 15 aastat on ta töötanud vahetuse välijuhina. Lisaks on Kaido Tallinna Kiirabi koolituskeskuse lektor. Tema ülesandeks on tagada igapäevane brigaadide operatiivne valmidus ja koostöö politsei, pääste ja sotsiaalhoolekandega. Alates 2013. aastast puutub ta kokku erinevate invahenditega. Kaido töötab ka Mediq Eesti Invatarvete tootejuhi ja spetsialistina, nõustades hooldekodusid, haiglaid ja eraisikuid tänapäevaste abivahendite osas.

Kaili Ploom-Zilmer

Kaili Ploom Zilmer on lõpetanud Tartu Ülikooli psühholoogia erialal 2006. aastal ning omab psühholoog-nõustaja kutsekvalifikatsiooni. Tal on ulatuslik töökogemus haridus-, erihoolekande- ja rehabilitatsioonivaldkonnas.

Täiskasvanute koolitamise pädevuse on Kaili omandanud nii pikaajalise praktilise koolitajatöö kui ka 160-tunnise täiskasvanute koolitaja koolituse kaudu.

Kaie Nurmsalu

Kaie Nurmsalu

Kaie Nurmsalu on 1999.a lõpetanud Sisekaitsekadeemia ning aastatel 2001-2019 töötas ta politseis uurijana. Nende aastatega omandas ta rohkelt teadmisi ja kogemusi kuidas ennetada, märgata ja toetada vajadusel inimesi, kes vägivallaga kokku puutuvad.

Tema suur kirg on olnud töö lastega ning seetõttu erinevates ametites (uurijana, KOV lastekaitse töötajana ja Sotsiaalkindlustusameti lastemajas tööd tehes) on ta erilist rõhku koolitustel osaledes pannud enda harimisel ja täiendavate teadmiste omandamisel just selles valdkonnas.

Lisaks oln Kaie läbinud imelised aastad koolitaja väljaõppe ning aastast 2020 osalenud ESTA kutsekomisjonide töös. 2022.a omandasi Kaie sotsiaaltöötaja tase 6 kutse, spetsialiseerumisega lastekaitsele. 2024.a osales ta koolitusel „Sissejuhatus perepsühholoogiasse ja pereteraapiasse“. „Usu uskumatut“ on olnud mõttetera, mis on Kaiet üle 20 aasta hoidnud virge ja jätkuvalt uudishimulikuna selles valdkonnas tööd tehes.

Laura Ombler

Laura Ombler

Laura Ombler on rändevaldkonnas töötanud peaaegu kuus aastat, keskendudes rahvusvahelise kaitse saajate toetamisele. Viimased kolm aastat on ta töötanud vaimse tervise suuna juhina Eesti Pagulasabis, kus ta on vastutanud psühhosotsiaalse toe teenuste arendamise ja meeskonna juhtimise eest. Tal on laialdane kogemus ka kohanemisprogrammi ja tugiisikute toetamisega ning erinevate vaimse tervise toe algatustega. Ta on koolitanud ja nõustanud spetsialiste ning vabatahtlikke, aidates neil paremini mõista rändajate vajadusi ja toimetulekut. Laura lähtub oma töös kultuuritundlikkusest ning traumateadlikust lähenemisest.

Katrin Nugis

Katrin Nugis

Katrin on Iru Hooldekodu sotsiaalosakonna juhataja, kelle südameasjaks on kvaliteetse sotsiaaltöö ja tegevusjuhendajate töö koordineerimine hooldusüksustes. Lisaks juhib ta päevahoiuteenuse korraldust keskustes, mis kuuluvad Iru Hooldekodu koosseisu, pakkudes igapäevaselt tuge ja hoolt neid vajavatele inimestele.

Katrinil on laialdane kogemus sotsiaalvaldkonnas: varasemalt on ta töötanud Eesti Puuetega Inimeste Kojas tervishoiualase huvikaitse nõunikuna ning Rapla Vallavalitsuses juhtumikorraldajana, toetades eeskätt psüühikahäirega inimesi ja juhtides ISTE projekti.

Oma teadmisi ja kogemusi täiendab Katrin järjepidevalt: ta on lõpetamas Tallinna Ülikoolis magistriõpinguid sotsiaaltöö erialal ning omab varasemat kõrgharidust turunduse ja ärijuhtimise alal. Lisaks on tal sotsiaaltöötaja, tase 6 kutsetunnistus, spetsialiseerumisega erivajadustega inimestega töötamisele ning lisakompetents sotsiaalvaldkonna koolitajana.

Katrinil on täiskasvanute koolitajana pikaajaline kogemus. Nimelt ta alustas koolitamisega juba 1991. aastal ning  on läbinud ka “Täiskasvanute koolitajate“ koolituse.Tema professionaalset pagasit täiendavad veel tugiisiku ja tegevusjuhendaja baaskoolitused, CARe metoodika rakendaja koolitus ning mitmed teised erialased täiendõpped.

Talvi Karbe

Talvi Karbe on kogenud sotsiaaltöö spetsialist ja koolitaja, kelle teekond valdkonnas sai alguse Tallinna Pedagoogilisest Seminarist. 2017. aastal omandas ta magistrikraadi Tallinna Ülikoolis sotsiaaltöö erialal. Oma teadmisi ja oskusi on ta pidevalt täiendanud erinevatel erialastel koolitustel, et pakkuda oma sihtrühmadele parimat tuge ja lahendusi.

Alates 2007. aastast töötab Talvi Tallinna Perekeskuses, kus ta on liikunud peretöötaja ametikohalt autistlike laste tugiisikuks ja edasi tugiisikuteenuse koordinaatoriks. Hetkel tegutseb ta perekeskuse arendus- ja kvaliteedijuhina. Tal on ulatuslik kogemus ka projektitöös, olles toetanud omastehooldajaid ning koordineerinud Pere Lahendusringi meetodi rakendamist.

Talvi pikaajaline praktiline kogemus ja tihe kokkupuude erinevate sihtrühmadega annavad talle koolitajana tugeva aluse, et ühendada teooria eluliste näidete ja praktiliste oskustega. Tema koolitused on sisukad, inspireerivad ja suunatud sellele, et osalejad saaksid omandatud teadmisi kohe ka oma igapäevatöös rakendada.

Signe Kriisa

Signe on Tartu Tervishoiu Kõrgkooli pühendunud õppejõud, kes koolitab tulevasi tegevusjuhendajaid ja hooldustöötajaid. Signe on eripedagoog/surdopedagoog (Tartu Ülikool) ning Signe toob koolitustesse kaasa üle 15 aasta valdkondlikku kogemust. Täiskasvanute koolitajana tegutseb ta alates 2012. aastast.

    Osaleja andmed


    Arve andmed


    Koolituse hind on 1 700 eurot + km.  Hinna sees on õppematerjalid ja mõnusad kohvipausid klassikoolituste ajal.

    Isikutele, kes tulevad kahekesi lisa-allahindlus 10%!  Info jagamisel Facebookis lisandub hinnasoodustus 3 eurot, millest palume meid ühtlasi teavitada arve koostamisel. Kasutada saab ühte soodustust korraga. 

    Kursusele registreerimisel palume ettemaksu 10%!

    Tasumine osamaksetena: kursuste eest on võimalik soovi korral tasuda mitmes osas, millest lõpphind ei muutu. Esimene osamakse peab olema tasutud enne koolituse algust ja viimane osamakse nädal aega enne koolituse lõpukuupäeva. Maksegraafik koostatakse koostöös koolituskeskusega. 

    Lisainformatsioon: Täiskasvanute Koolituskeskuse majandustegevusteate nr on 258654. Eraisikutele tagastab Maksu-ja Tolliamet tuludeklaratsiooni esitamisel 24% kursuse tasust.